Chladné srdce Severuse Snapea - 2.část

24. září 2011 v 17:35 | Charlotte Evans |  Jednorázovky
Hi!
Tak jsem se rozhodla, že pokráčko povídky Chladné srdce Severuse Snapea přidám ještě teď... Doufám, že se bude líbit, a když ne, tak napíšete...

Loučí se s Vámi Charlotte."Už jsi dala Harryho spát?" "Jistě, Jamesi!" celým domem se rozlehl mlaskavý zvuk polibku, při kterém se jakýsi skrčený stín skrčil ještě víc.
Až když bylo chvíli ticho, rozhodl se tento stín vstát, tím ukázat světu svůj křivý nos a obejít dům, který byl tím slavným obranným hradem a pevností, do které by se nikdo ze Smrtijedů nemohl dostat. On tam však byl!
Petr Pettigrew je špatný strážce! Musí jim to říct! Vydal se tedy ke dveřím a už už se natahoval ke zvonku, když se náhle zarazil. Vždyť má slíbeno od Voldemorta, že ten Lilyan nechá být a Brumbál slíbil, že jim dodá nějakou další ochranu! Může být klidný!
***
Muž s mastnými vlasy barvy havraního peří se se zavřenýma očima mlčky houpal zepředu dozadu a před očima mu vyvstávaly různé představy:
'Lily, která jakmile vidí Pána zla, běží k němu a předává mu svého syna!'
'Lily, která pláče nad mrtvým tělem Jamese Pottera a pak se mu vrhá do náruče.'
'Lily, která společně s Potterem bojuje proti Voldemortovi před postýlkou.'
'Lily, která se vrhá vpřed, aby zachránila svého syna.'
'Lily, která prosí Pána zla o milost pro své dítě!'
1.možnost Snape ihned zavrhl - Potterovi už třikrát bojovali proti Pánu zla, proč by to po čtvrté mělo být jinak?
2.možnost se mu velice líbila! Konečně by si Lily uvědomila, jaký je on, Severus Snape, utěšitel.
3.možnost Snape si to nechtěl připustit, ale věděl, že kdyby se Pán zla u nich objevil, budou s ním chtít bojovat. A co když v té kletbové přestřelce Lily zemře? NE! NA TO NEMYSLI, SEVERUSI!
4.možnost se, bohužel, také jevila pravděpodobně! Co když Lily bude chtít svého syna chránit???
5.možnost - i na tu mohlo dojít! Ale jen v případě, že by se nemohli Potterovi bít!
Severus Snape si povzdychl. Při kterékoli variantě může Lily jeho bezcitný Pán zabít! Rozhodl se! Bude je chodit hlídat!
***
Ta noc se zdála stejná jako každá jiná. Ovšem ona BYLA jiná! Této noci se Voldemort od Petra Pettigrewa dozvěděl jednu zásadní informaci.
Zatímco Severus Snape se krčil ve křoví u vchodu do Potterovic domu, lord Voldemort bral do ruky svou hůlku a otáčel ji v prstech. "Za chvíli sprovodíš ze světa jediného člověka, který mě může ohrozit." všichni Smrtijedi vypadali vystrašeně, protože zaslechli jen nějaké nezřetelné zasyčení. Věděli, kam Pán jde, i co tam hodlá udělat. Už se mu všichni nabízeli, že ho doprovodí, ale on odmítal! Tohle zvládne sám. Tohle musí zvládnout sám!
Zhluboka se nadechl a vyšel před Malfoy Menor. Rychle se otočil ve vzduchu a byl pryč.
Severus Snape ležel v křoví a přemýšlel, jak dlouho ještě bude Pán hledat, než zjistí, že strážcem tajemství Potterových je Petr Pettigrew. Jak dlouho bude ještě trvat, než přesvědčí Červíčka, aby mu tajemství vydal. Jak dlouho ještě budou Potterovi v bezpečí…
A v tom to uviděl! Jeho obličej se v té půlnoční tmě leskl jako nějaká maska. Bílá maska! A blíží se sem! Jde přímo k němu! Ale to přeci nemůže! Neví, že tu ten dům je. Nebo ano? Zradil už Červíček podruhé?
Severus si dodal odvahy a použil na sebe zastírací kouzlo. Trochu se nadzdvihl a stále s neviditelným pohledem upřeným na svého Pána zaklepal tiše na okno. V tu ránu se v předsíni rozsvítilo a k oknu se pomalu přikradl James Potter. A také spatřil to, co před chvílí Snape! Bílá maska, která jakoby svítila, se ve tmě blížila k jejich domu.
Severus napětím ani nedýchal. Byl šťastný, když chvíli ohromeného ticha protl Potterův arogantní hlas, přece jen trošku ztlumený sklem: "Lily, seber Harryho a běžte! To je on! Běžte! Utíkejte! Zdržím ho tady -"
Snape nevěděl, kam se koukat! Z jedné strany se blížil lord Voldemort a na druhé straně utíkala Lily. Nakonec se pomalu rozhodl pod zástěrkou neviditelnosti následovat Lily. Když však zmizela v patře, zamumlal: "Accio koště!" použil na ně zastírací kouzlo a vyletěl k oknu.
V malé místnůstce byla kromě Lily a jejího syna jen nějaká postýlka. Tam Lily Harryho uložila a odhodlaně si stoupla tak, aby za sebou měla postýlku a před sebou dveře. Neměla ani hůlku! Byla úplně bezbranná! Zrovna se Severus chtěl letět podívat dolů, jak Potter bojuje s Voldemortem, když se otevřely dveře. Poprvé v životě by byl rád, kdyby uviděl Pottera. Do dveří však vrazil lord Voldemort a ječivě se rozesmál: "Je mrtvý! Chtěl si se mnou poradit bez hůlky!" Lilyan jen stiskla pevně rty k sobě a upřeně se mu podívala do očí. On se tomu zase zasmál a řekl: "Ustup stranou! Chci jen toho kluka!"
"NE!"
Voldemort na ni zamířil hlůlkou: "Uhni, nebo tě zabiju taky!"
Lily věděla, že se nemůže bránit, ale snažila se: "Harryho ne, Harryho ne, prosím, Harryho ne!"
"No tak! Vypadni odsud!"
"Harryho ne! Prosím… slitování… slitování…"
"USTUP!"
"Ne, Harryho ne!
"Ustup, ty hloupá holko… tak uhni…"
"Harryho ne, prosím ne, vezmi si mě, zabij mě místo něj -"
Voldemort se rozesmál: "Hm, taková oběť! Dobře, zabiju tě tedy místo něj, i když Severus chtěl, abys zůstala naživu!"
Snape na koštěti jen němě a ohromeně přihlížel, přestože mu strach o Lily zžíral vnitřnosti, nebyl schopný se pohnout. A pak - pak mu bylo špatně z něho samého, když uslyšel Lily koktat: "On - on je…" "Ano, je Smrtijed!"přerušil ji lord Voldemort.
Severus viděl, že se Lily každou chvíli zhroutí, ale nebyl schopen pohybu.
"TAK UHNEŠ?" probral Lily i neviditelného Snapea Voldemortův hlas.
"NE! SLÍBILS, ŽE MĚ ZABIJEŠ MÍSTO HARRYHO, TAK TO UDĚLEJ! SKONČI TO, TY HRDINO! TY, KTERÝ KLIDNĚ ZABIJEŠ ČLOVĚKA BEZ HŮL-"
Snape zamrkal. Až do teď jen poslouchal a nedíval se, co se děje v místnosti. Teď ale… Proč nedořekla? Když se podíval dovnitř, místnost byla ještě pořád plná zeleného světla. Slzy mu nezadržitelně tekly po tváři, když poslouchal, jak Voldemort promlouvá k miminku v postýlce: "Obětovala se. Jakoby to něco znamenalo. Jakoby mi to mohlo zabránit tě zabít… Ne! Přišel jsem, abych zabil tebe. Když chtěla být mrtvá, tak jsem jí s tím pomohl. Ale teď už sbohem, Harry Pottere! Avada kedavra!"
V tom se stalo něco podivného. Kletba se dotkla čela onoho malého chlapce, ale pak se ihned odrazila zpět a zasáhla lorda Voldemorta, který v tu chvíli propadl vítěznému smíchu. Jakmile ale uviděl zelené světlo, objevil se mu ve tváři podivný překvapený výraz a těsně, než ho kletba zasáhla do hrudníku, zakřičel ještě: "Já se vrátím, Harry Pottere!"
***
Uplynuly už tři hodiny od smrti manželů Potterových, a přesto v jejich domě byli dva živí lidé. Jedním z nich byl jakýsi malý chlapec s jizvou ve tvaru blesku na čele, který ve své postýlce nezadržitelně vzlykal. Vždyť tam na zemi ležela jeho matka! A nezvedala se! I když volal, i když prosil, nepřišla ho utěšit.
A na zemi byl i druhý živý tvor. Měl křivý nos a mastné vlasy, kterými se dotýkal obličeje Lily Potterové, nad kterou se nakláněl. Jeho slzy se kutálely po její bledé tváři, která byla ohraničena hřívou ohnivě rudých vlasů. Tiskl ji k sobě, jako by ji chtěl chránit. Teď už ale bylo pozdě! Nebylo před čím! A ona už byla mrtvá! Nemohl vrátit čas! Nemohl s tím nic udělat. A tak jen mlčel a chránil její mrtvé tělo před zvířaty, která by se k mrtvé jistě rychle seběhla.
Najednou uslyšel dole řev: "Jamesi!" rychle se zvedl, použil zastírací kouzlo a schoval se do kouta.
"Lily! Harry!" zakřičel ten samý hlas. Snape uslyšel dupání po schodech. Za chvíli se otevřely dveře a v nich stál… Rubeus Hagrid! Měl napuchlé červené oči a když uviděl na podlaze Lily, rozbrečel se znovu. Pak mu ale padl pohled na Harryho, který byl očividně celý nesvůj, že ten obrovský člověk fňuká. Hagrid se rozzářil: "Harry, ty žiješ!"
Snape se koukal, jak se Hagrid rozběhl k postýlce a málem Harryho umačkal, když si ho ochranitelsky tisknul k sobě. Teprve teď si Severus prohlížel toho kluka. Předtím měl oči jen pro Lily. Uvědomil si to až teď - ten kluk má oči po Lily! Jak ale přežil? Jakto, že se od něj kletba odrazila? Koukal na něj skoro se strachem. Po pěti minutách se Hagrid konečně sebral a stále se slzami v očích odešel dolů.
Severus už si chtěl zase kleknout k Lily, když z ulice uslyšel strašlivý rachot. Seběhl stále ještě neviditelný dolů, proběhl v předsíni kolem Potterova těla a vyběhl ven. Ten vzduch ho uhodil do plic. Jakoby ten vzduch pomohl připomenout mu, že je to pravda. Lily Evansová je mrtvá!
Teď ale jeho pozornost upoutala jakási motorka, která tak strašlivě burácela a na té motorce seděl a křečovitě tiskl řídítka bledý a roztřesený Black!
Hagrid se k němu rozběhl a ještě v běhu volal: " Siriusi! Siriusi, Harry žije!" Siriusovi po tváři přeběhl úsměv, pak ale zmizel: "A - a - a James? A - a Lily?"
Hagrid mezitím došel k němu, povzbudivě ho poklepal po rameni (takže ho to málem zarazilo do země) a řekl: "Oni - oni jsou… - Byl tu!"
"Jakto, že Harry - když…"
"Nevím. Ale poslyš. Budu potřebovat napsat Brumbálovi a dostat odsud Harryho…"
"Já mu napíšu, Hagride… A Harryho můžeš odvést na mé motorce."
Hagridovi připadalo to ticho trapné: "Já jsem Harryho ještě nikdy dřív neviděl. Vypadá jako James. Kromě těch očí - ty má po Lily." Sirius se rozbrečel a obr ho objal. A tak tam stáli, objímali se a brečeli. Až Severus měl chuť se k nim připojit. Byl nešťastný a neměl se komu vypovídat - on neměl přátele. Stál tam a pozoroval Hagrida a Siriuse a představoval si, že všechny ty Hagridovy povzbudivé věty říká někdo jemu.
Až když se Hagrid a Sirius rozloučili, Severus jako by se probral z transu. Okamžitě se nadechl a přemístil se pryč.
***
"Zabil ji! On ji zabil! A vy! VY JSTE SE MĚL POSTARAT O JEJÍ BEZPEČÍ!" "Dali s Jamesem důvěru nesprávnému člověku - tak trochu jako vy, nedoufal jste snad, že ji lord Voldemort ušetří?"
Snape se rozbrečel. Napůl brečel smutkem a napůl vztekem. "Ale alespoň její syn přežil. Severusi, seberte se! Má prý úplně stejné oči jako ona." "Slíbil jsem vám cokoli, když ji ochráníte. Co tedy chcete?" pravil chladným hlasem s kamenným výrazem ve tváři pořád ještě poseté slzami. "Pomožte mi chránit jejího syna - Harryho Pottera! Pomožte mi dokázat, že její oběť nebyla zbytečná!" "Nepotřebuje ochranu," vyhrkl Severus, "Pán Zla je pryč!"
"On se vrátí, Severusi! Vy to víte stejně jako já!"
"Dobrá. Pomůžu vám chránit Harryho Pottera. Ale slibte mi, že to nikdy nikomu nepovíte!"
"Mám zamlčet, co je na vás nejlepší?"
"No tak slibujete?"
"Slibuji."
***
Muž s křivým nosem postával před branou na hřbitov. Jít nebo nejít? Rozhodl se - půjde. Kvůli Lily. Když dorazil k hloučku lidí u čerstvého hrobu, všichni se po něm ohlédli. Připadal si jak v záři reflektorů a bylo mu to pěkně nepříjemné. A ještě ke všemu si tyhle reflektory špitaly mezi sebou něco jako: "Co ten tady chce?" nebo "On se opovažuje přijít Jamesovi na pohřeb?!" Bylo mu to jedno. Ignoroval ty lidi kolem.
Párkrát mávl hůlkou a před ním bylo hejno ptáčků a každý držel v zobáčku tři zrzavé květy, mávl znovu a ptáčkové květy upustili na hrob. Mávl naposled a držel v rukou nádhernou lilii, jejíž květ byl rudý. Tiše ho položil na hrob a odešel. Cítil v zádech jejich pohledy, ale neotočil se. Už zase se mu po tvářích řinuly slzy. Už zase si vzpomněl na Lily. Už zase ji viděl před očima. Už asi posté během tohoto dne jí sliboval, že se postará o jejího syna. Že se postará, aby její oběť nebyla zbytečná…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mai Mai | Web | 12. října 2011 v 18:06 | Reagovat

teď je mi ho fakt líto, chudáka.

perfektní styl, opravdu, moc se mi líbí

2 Charlotte Evans Charlotte Evans | E-mail | Web | 12. října 2011 v 23:26 | Reagovat

[1]: Njn... - je to chudák... A styl - s tím nic nenadělám... Prostě tak píšu a nemůžu za to :D

3 Bazalka Bazalka | Web | 23. února 2012 v 19:58 | Reagovat

super moc se mi to líbí

4 Illienel Illienel | E-mail | Web | 1. března 2012 v 11:52 | Reagovat

Chtěla jsem napsat pořádný komentář, ale ten konec na hřbitově mě vážně dostal, takže se nezmůžu na víc, než jen...BYLO TO KRÁSNÉ :-)

5 Beltrix Beltrix | Web | 3. listopadu 2012 v 18:38 | Reagovat

Tahle povídka mě opravdu dostala. Všechno mi to přišlo úplně reálný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama